piątek, 20 marca 2015

Kolejny Patrol Łukjanienki

Po Łukjanienkę sięgam w ciemno. Przeczytałam już tyle jego książek, że mam niemal sto procent pewności, że i na kolejnej się nie zawiodę. Tak było i tym razem - kontynuacja jego najsłynniejszej serii zdecydowanie stoi na poziomie.

Nowym Patrolu spotykamy starych znajomych (o poprzednich częściach możecie przeczytać tutaj), którzy trochę dojrzeli, wydorośleli. Anton nadal pracuje w Patrolu, mimo, że jego żona ma na ten temat zupełnie inne zdanie. Ich córka, Nadia, czarodziejka absolutna, tym razem odegra jeszcze ważniejszą rolę...
Gdy podczas rutynowego patrolu na lotnisku Anton zauważa chłopca, który przewidział katastrofę samolotu, postanawia go uratować. Niestety, nie dostaje zezwolenia na tak dużą ingerencję - zamiast tego przekonuje matkę malca, że zostawiła w domu włączone żelazko, i koniecznie musi to sprawdzić przed odlotem. Nie byłoby w tym zupełnie nic dziwnego, gdyby nie fakt, że samolot bezpiecznie ląduje w miejscu przeznaczenia. I to bez ingerencji Innych! O co chodzi? Tego właśnie dowiedzieć się muszą pracownicy Nocnego Patrolu. Okazuje się, że chłopak jest prorokiem - rzadkim typem Innego, który potrafi przepowiadać przyszłość. Jednocześnie budzi on bestię zrodzoną w Zmroku, która za wszelką cenę nie chce dopuścić do wygłoszenia pierwszego prawdziwego, najważniejszego proroctwa...
Anton, w poszukiwaniu rozwiązania kolejnych tajemnic, udaje się do Londynu na spotkanie z Erazmem Darwinem (tak, od tych Darwinów), któremu w młodości udało się oszukać Tygrysa. Zamiast jednak wyjaśnień, Anton znajduje kolejne pytania, a wraz z nimi pewną jasną czarodziejkę, która kiedyś była wiedźmą...

Dla tych, którzy nie znają świata stworzonego przez Łukjanienkę, opis z pewnością wyda się zagmatwany i nieczytelny. Ci jednak, którzy tak samo niecierpliwie jak ja wyczekują kolejnych części, powinni być zaciekawieni na tyle, żeby od razu wyruszyć do księgarni. Jak zwykle mamy do czynienia z tajemnicami i knowaniami nie tylko sił ciemności, ale również starego Hesera, A wszystko to osadzone jest w realiach współczesnej Moskwy. Ja nie umiem się oprzeć magii tych powieści - gdzie siły dobra i zła wcale nie są takie oczywiste, gdzie wiedźmy mogą być dobre, a w dodatku zdobywają serca jasnych magów, gdzie nic nie jest takie, jak się wydaje...
Jeśli lubicie Łukjanienkę - koniecznie sięgnijcie po kolejny tom serii. Jeżeli jeszcze go nie znacie - zapoznajcie się czym prędzej.

A już w wakacje w Polsce ukaże się kolejna część - Szósty Patrol. Już się nie mogę doczekać!

Nowy Patrol
Sergiej Łukjanienko
Wydawnictwo MAG
Warszawa, 2014

15 komentarzy:

 1. Nie znam tych książek, nie czytałam nic tego autora. Muszę poszukać w bibliotece :-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie czytałam nic chyba tego autora. Muszę nadrobić, bo tak zachęcasz, że chyba warto :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Mam na liście do przeczytania ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Jeszcze nie natknąłem się na tego autora, książka wydaje się, ciekawa choć ja ostatnio wolę lżejsze zabarwione humorę książki :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie czytałam nigdy żadnej książki tego autora. Podoba mi się sposób w jaki opisujesz książki, widać, że jesteś zagorzałą czytelniczką:). Ja tez uwielbiam książki, połykam jedną po drugiej, ale trochę inna tematyka. Uwielbiam książki historyczne i o znanych postaciach. Własnie czytam o Rewolucji Francuskiej, dojściu do władzy Napoleona i jego wielkim uczuciu do żony Józefiny .....oraz innych pań;).

  Miłego weekendu Ci życzę i trochę wolnego czasu na poczytanie.

  OdpowiedzUsuń
 6. Czas nadrobić zaległości i chętnie przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 7. Fajna lektura do śniadania :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Namówiłaś mnie ; muszę zapoznać gościa !

  OdpowiedzUsuń
 9. też bardzo lubię tego autora, kilka lat temu przypadkiem na niego natknęłam się w księgarni, mam do nadrobienia Kolejny patrol bo jeszcze nie miałam czasu przeczytać a tu mówić, że za chwile będzie następna część, muszę się sprężyć:)

  OdpowiedzUsuń
 10. Czytałam wszystkie patrole :) mają specjalne miejsce w moim czytelniczym sercu :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Ciekawy tytuł, chyba się skusze i przeczytam

  OdpowiedzUsuń
 12. Oj, nie czytałam, muszę gdzieś dorwać te książkę, bo zapowiada się ciekawie :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Nie znam, ale Twój opis jest tak entuzjastyczny, że kto wie, może się poznam z tym panem :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Kocham Łukjanienkę! Tylko tego Patrolu jeszcze nie przeczytałam, ale już mam plan zakupienia przy najbliższej wypłacie. A na Wakacjach następny?! News dnia (ba, miesiąca!) :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Zachęciłaś!
  a może masz ochotę na współudział w wyzwaniu:

  http://tu-sie-czyta.blogspot.com/2015/05/celuj-w-zdanie-moj-debiut-wyzwaniowy.html

  Pozdrawiam,
  Sylwia

  OdpowiedzUsuń